DWANAŚCIE PRZYKAZAŃ LOGOPEDYCZNYCH WG. LEONA KACZMARKA

• Mów jak najwięcej do swojego dziecka od pierwszych dni po urodzeniu. Mów powoli, spokojnie i ciepło, najlepiej z bliska, patrząc na jego twarz.
  • Śpiewaj i czytaj swojemu dziecku, zachęcaj do śpiewania razem z Tobą.
  • Często zwracaj się bezpośrednio do dziecka, używaj jego imienia. Słuchaj kiedy dziecko mówi do Ciebie, okazuj zainteresowanie bo to stymuluje chęć do mówienia.
  • Nie nadużywaj zdrobnień. Dostarczaj prawidłowych wzorców wypowiedzi, mów poprawnie,. Nie powtarzaj wytworów językowych dziecka. To Ty jesteś dla niego przykładem, ono uczy się mowy od Ciebie.
  • Staraj się, aby dziecko do 12 miesiąca było karmione piersią. To dobry trening dla mięśni, od których sprawności, w dużej mierze zależy poprawna wymowa.
  • Zwracaj uwagę na sposób oddychania. Dziecko podczas spoczynku powinno oddychać przez nos, a nie przez usta.
  • Obserwuj dziecko, czy i jak reaguje na dźwięki z otoczenia. Dobry słuch jest warunkiem rozwoju mowy.
  • Nie zmuszaj dziecka do powtarzania słów zawierających głoskę, którą źle wymawia, gdyż to tylko utrwala złą wymowę.
  • Zbyt długie ssanie smoczka, palca może spowodować zniekształcanie zgryzu i przyczynić się do nieprawidłowej wymowy.
  • Zawsze zaniepokoić powinno Cię, gdy dziecko unika kontaktów słownych oraz gdy chętniej posługuje się gestem niż słowem.
  • Nie wierz w opinie, iż "chłopcy uczą się mówić później niż dziewczynki".
  • Bądź czujny słysząc o swoim dziecku zdanie " jest jeszcze za wcześnie na działanie, dziecko ma czas" , albo "przyjdzie na to czas".
  • Na bieżąco kontroluj zgryz i stan uzębienia dziecka- to jest część aparatu mowy.